←home / portfoliomoje projekty


 


TU
maj 2016 - marzec 2019
TU to realizacja marzenia o stworzeniu alternatywnego uniwersytetu, którego sam szukałem rozczarowany studiami.

Założyliśmy w 4 miastach kilkunastoosobowe społeczności młodych ludzi, którzy projektowali i realizowali własną ścieżkę edukacyjną oraz przeprowadziliśmy dwa, kilkumiesięczne programy rozwojowe oparte o działania społeczne i rozwój osobisty. Beneficjentami warsztatów, spotkań i programów było ponad 600 osób.

Mam poczucie, że w znaczący sposób udało nam się poruszyć temat potrzeby tworzenia nowego typu instytucji edukacyjnych, ale przede wszystkim miałem najlepsze studia jakie mogłem sobie wyobrazić – uczyłem się tworząc własny projekt, będąc w grupie oddanych sprawie osób i mając wsparcie mentorów (Jac Jakubowski, Miki Kashtan).Strajk Uczniowski

kwiecień 2019 - sierpień 2019
9 kwietnia 2019 r. razem z Michałem Sienickim, zebraliśmy tysiąc młodych osób pod Ministerstwem Edukacji Narodowej. Wspólnie z młodymi ludźmi z całego kraju, zaproponowaliśmy własną wizję edukacji opartą na dialogu i partycypacji. Pojawiliśmy się w większości dużych mediów w Polsce i przez czas strajku staliśmy się nieoficjalnym głosem młodych w edukacji. Aktywnie uczestniczyliśmy w różnych spotkaniach w środowisku społecznym zajmującym się edukacją. Przez kilka miesięcy prowadziliśmy małą podziemną akademię przywództwa dla młodych, którzy zgłosili się do Strajku. W październiku SU przerodziło się w Rośnie, w którym strajkowanie polegało już otwieraniu szkół marzeń na jeden dzień…Rośnie
październik 2019 - teraz
Rośnie to organizacja, która naturalnie wyewoluowała ze Strajku Uczniowskiego. Jej pierwszymi działaniami były i są dalej jednodniowe szkoły marzeń (Szkoły na Wagarach), w których młodzi wychodzą ze szkół i uniwersytetów po to, żeby się uczyć. Na przełomie 2019/2020 zorganizowaliśmy trzy takie akcje (w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu). W ramach Szkół na Wagarach młodzi sami projektują sobie zajęcia (i działania społeczne), korzystając ze wsparcia edukatorów. Sam proces tworzenia Szkół na Wagarach jest programem rozwojowym, którym opiekuję się jako mentor i trener.

Rośnie stworzyliśmy razem z Tsila Piran, skupiając nasze działania na pracy z ludźmi między 17 a 23 rokiem życia. Kiedy stary świat się rozpada i coraz większa grupa młodych ludzi chce poświęcić swoje życie na troskę o dobro wspólne, tworzymy “szkołę” skupioną na dogłębnym poznawaniu siebie i działaniu. Wierzymy, że dobre zaangażowanie jest najlepszą edukacją, a najlepsza edukacja jest zaangażowana.
zewnętrzne projekty

Edukacja Przygodowa

2019
Współpraca z Edukacją Przygodową to moje pierwsze poważniejsze doświadczenie trenerskie, które cenię szczególnie ze względu na okazane zaufanie.

Edukacja Przygodowa oferuje alternatywną ścieżkę edukacyjną dla dzieci w wieku 4 - 12 lat, organizuje m.in. obozy, warsztaty, wyjazdy i zajęcia dla przedszkoli i szkół podstawowych inspirowane Korczakiem, Montesori, NVC.

Przez pół roku, co dwa tygodnie prowadziłem spotkania zespołu Edukacji Przygodowej, który pracował nad nową koncepcja działania i tworzeniem szkoły podstawowej. Moja pomoc oprócz dbania o efektywność i część kreatywną polegała na wsparciu emocjonalnym, które w momentach dużych zmian jest podstawą do mierzenia się z wyzwaniami.Extin
ction Rebellion
maj 2019
XR to międzynarodowy, oddolny, ruch ekologiczny, który dużo czasu inwestuje w jakość bycia w grupie i w rozwój w duchu nonviolence.

W maju 2019 zostałem zaproszony do zespołu Miki Kashtan, który prowadził objazdową serię warsztatów dla Extinction Rebellion w Niemczech, Czechac i Austrii.

Skupialiśmy się na kolektywnym podejmowaniu decyzji, na rozwiązywaniu konfliktów i sztuce dialogu w organizacji.MERAKLI KEDI

styczeń 2020
Merakli Kedi to alternatywna, demokratyczna szkoła podstawowa w Turcji zarządzana przez kooperatywę rodziców.

Razem z Tsillą Piran i Martinem Cadée (moi mentorzy) pracowaliśmy ze społecznością tworzącą szkołę, oferując jej doradztwo i wsparcie.

Nie mieliśmy ustalonego programu. Poznawaliśmy ludzi i słuchaliśmy ich potrzeb jeszcze przed przyjazdem i w trakcie pierwszych dni pobytu. Dopiero potem przeprowadziliśmy warsztat dla 40 osobowej grupy. Podczas warsztatu skupiliśmy się na sztuce dialogu i stworzeniu przestrzeni na docenienie a poprzez to zmniejszenie napięć, które naturalnie pojawiają się w zespołach.Slot Art Festiwal
kwiecień 2020


fot. Małgosia Orechwo 

W związku z pandemią koronawirusa organizatorzy Slot Art Festival podjęli decyzję o jego odwołaniu. Chcieli jednak wykorzystać czas, by zastanowić się głębiej nad wizją swojego działania.

Przeprowadziłem dla nich warsztat poświęcony marzeniu i odnajdywaniu nadziei w trudnym czasie.

Sam Slot Art Festival od 30 lat zajmuje się promowaniem alternatywnej kultury. W edycji z 2016 r. prowadziłem na SLOTcie swój pierwszy wykład o TU – dobrze było wrócić po 4 latach i tym razem dać coś od siebie dla zespołu.If you had a magic wand what would the world look like?
kasper lemiesz
2020